شنبه 26 خرداد 1403

اساسنامه پیشنهادی شورای صنفی کارمندان دانشگاه­ها، مؤسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به آموزش عالی در اوایل دهه هشتاد به پیشنهاد تعدادی از کارمندان بعنوان اعضای هیئت مؤسس تدوین شد و در اولین گردهمایی سال 13۸۲ با حضور نمایندگانی از دانشگاه­ها در قالب مجمع عمومی به تصویب افراد حاضر رسید و بصورت رسمی کار خود را آغاز کرد. شورا با نام شورای صنفی کارمندان بمدت سه سال فعالیت داشت که به دلیل مشکلات متعددی از جمله پراکندگی جغرافیایی و نبود وسایل ارتباط جمعی مناسب، تعداد کم شوراهای صنفی و عدم حمایت دانشگاه­ها،غیر فعال شد. لیکن با گذشت بیش از یک دهه و افزایش تعداد شوراهای صنفی کارمندان در دانشگاه­های مختلف سراسر کشور و ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت آنها، ضرورت احیا و فعالیت مجدد شورا بیش از پیش احساس می شد. در این راستا از سال 1395 به پیشنهاد شورای صنفی مرکزی کارکنان دانشگاه تهران اولین جلسه مشترک با شورای صنفی مرکزی کارکنان دانشگاه تربیت مدرس که مقر دائمی شورا در دهه هشتاد بود، برگزار گردید. بعد از برگزاری 5 جلسه مشترک در محل دو دانشگاه  تصمیم به دعوت از دانشگاه­های دیگر برای مشارکت و همراهی در مسیر فعالیت مجدد شورا گرفته شد و سنگ بنای احیای مجدد شورا با دعوت از شوراهای صنفی کارکنان دانشگاه­های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف گذاشته شد. بعد از برگزاری چندین جلسه مشترک و با نظر نمایندگان حاضر تعدادی از افراد بعنوان اعضای هیئت مؤسس از چهار دانشگاه مذکور انتخاب شدند و در جلسه مردادماه سال 1397 (جلسه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر) مأموریت تهیه و تدوین اساسنامه جدید با در نظر گرفتن شرایط و ظرفیت­های موجود شوراهای صنفی دانشگاه­ها به ایشان محول شد.

اعضای هیئت مؤسس: حمیدرضا نائبی، علی نوروزی، عباس عبدالمحمدی، بهروز عبدالمالکی، ایرج روحی، حمید نیرویی آغمیونی، علیرضا کهن خاکی و لمياء‌ فارسي از دانشگاه تهران؛ سیدیوسف سنائی، محمدیوسفی، حسین مرادی و خانم حیدری از دانشگاه تربیت مدرس؛ فخراله مجیدی و سیدمسعود قریشی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ و رحمت­‌اله رحمتی، رضا ضیغمی و خانم مجیدی از دانشگاه صنعتی شریف.

در ادامه روند رشد شورا در آذرماه سال 1397 دعوتنامه برای دانشگاه­ها تهیه و ارسال شد که با استقبال شوراهای صنفی کارمندان  13 دانشگاه، اولین جلسه با حضور دانشگاه­هایی از نقاط مختلف کشور به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این جلسه با اکثریت آرا دانشگاه تهران بعنوان دبیرخانه موقت شورای صنفی کارمندان دانشگاه‌های دولتی کشور انتخاب شد. این دبیرخانه مأموریت هماهنگی برای برگزاری گردهمایی بعدی به عنوان اولین جلسه رسمی مجمع عمومی به میزبانی دانشگاه تهران را داشت و مقرر شد اساسنامه پیشنهادی هیئت مؤسس برای قرائت در مجمع آماده و در اختیار دبیرخانه قرار گیرد.

با هماهنگی دبیرخانه موقت دومین جلسه رسمی مجمع عمومی با حضور نمایندگان 41 دانشگاه از سراسر کشور در اسفندماه سال 1397 در دانشگاه تهران برگزار گردید. در این جلسه کلیات اساسنامه به تصویب اعضای حاضر در جلسه رسید و مقرر شد اصلاحات مدنظر نمایندگان مجمع توسط دبیرخانه موقت و اعضای هیئت مؤسس انجام شده و اساسنامه اصلاح شده برای طرح در جلسه بعدی مجمع و تصویب نهایی اعضاء آماده گردد.

اساسنامه و بیانیه پایانی شورا در گردهمایی اردیبهشت ماه سال 1398 به میزبانی دانشگاه شیراز و با حضور نمایندگان 55 دانشگاه، مؤسسه و مرکز آموزشی و پژوهشی قرائت و با حداکثر آرا به تصویب اعضای حاضر در مجمع رسید. در این گردهمایی انتخابات برای معرفی ارکان شورا (هیئت رئیسه مجمع، هیئت نظارت و شورای مرکزی) برگزار شد و نفرات برگزیده تعیین و معرفی شدند.

اساسنامه و بیانیه پایانی گردهمایی دانشگاه شیراز طی مکاتبه رسمی در تاریخ 1398/۲/14 به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های عضو مجمع عمومی شورا ابلاغ شد و از تاریخ ابلاغ فعالیت رسمی شورای صنفی کارمندان دانشگاه‌های دولتی کشور آغاز گردید.